Fal Diyoruz Ama Değil!

Fal diyoruz; dilimiz, gözümüz öyle alışmış. Ama değil!

Fal diyoruz çünkü kitaplar öyle diyor:” Tarot falı..”
Fal diyoruz çünkü kafeterya falcıları öyle yazdırıyor “Tarot falı bakılır!..”

Evrensel dillerde “Tarot reading” olarak geçiyor yani Tarot okuması. Tam tercümesi “Tarot yorumu”.

İlk kez 13. Yüzyılda Çin paralarının üzerinde görülen kart sembollerinin günümüze dek uzanma hikayesi faldan öte bir şeyi anlatıyor: Tarot kartlarının gizemini hala koruduğunu. Bu bir fal olsaydı içinde gizem barındırmaz, kartları açanın hislerine ve yorumcuyla aramızdaki etkileşime kendimizi teslim ettiğimiz kısa zamanda parlayıp sönen bir kart oyunu olurdu.

Olmadı!

Büyük gizemciler ve spritüel topluluklar kartların anlamının derinliğini anladı ve üzerinde yüzyıllarca çalıştılar. Her gerçek yorumcu yeni bir kart takımı çizdi bu asli bir görevdi çünkü. Her uzman yorumcu, danışanı rencide etmemeye, moralini bozmamaya, gelecek kaygısı oluşturmamaya özen gösterdi, kartlar iyi bir gelecek için doğru önerilerde bulunuyordu çünkü. Yorumcunun görevlerinden biri de gelecekteki acı gerçeği değil, o gerçekle baş etme yollarını ve güzel günleri de öngörme sanatını icra etmekti. Tarot yorumlamak bir sanattı. Tarot kartları birer danışmandı.

Tarot’u faldan ayıran pek çok done var.

Ve “Tarot kartlarının sonuncusu açılmaz, açılırsa kaderiniz olur!” safsatası falcıların uydurduğu bir fenomendir. Tarot kartlarının astrolojik döngülerle yakından ilişkisi vardır.

SU KARAKUŞ

HER HAKKI SAKLIDIR. İZİNSİZ ALINTI YAPILAMAZ, BAŞKA YERDE YAYINLANAMAZ.

İletişim: astrolojikulubu@gmail.com

WhatsApp Hattı: 0 (505) 010 70 59