Yıldızname Doğum Haritası Değildir!

Yıldızname Doğum Haritası Değildir!

Daha önce bana e-posta gönderip “yıldızname” istiyorum diyen, benimde çok rahatsız olduğum okuyucunun aslında doğum haritası istiyorum demek istediğini anladım.

Yıldızname;  Kuran’ın içinde geçtiği söylenen eski din hocalarının Kuran’dan açıp baktıkları bir kader falıdır. Ebced hesabı kullanılır ve nedense her zaman yıldızname ile aynı kısır yorum yapılır. Tıpkı 12 burç tanımı gibi yıldızname de tanımlar vardır. Bir insan üç beş satıra sığamayacak kadar geniş karakter ve kader özelliklerine sahipken hemde! Yıldızname adı altında sahte hocalar burç yorumu yapıp 12 burcun temel özelliklerini söylermiş bunu da henüz öğrendim. Sizin asıl bilmeniz gereken şu: yıldızname ile doğum haritası farklı şeyler ve birbirileriyle uzaktan yakından ilgileri yok.

Doğum haritası gezegenlerin doğduğunuz anda ve doğduğunuz yerden bakılınca gökyüzündeki konumunu gösteren bir harita. Adı gibi bir yol haritası. O harita bize kişilik özelliklerinizden potansiyellerinize, kadersel noktalardan alacağınız risklere kadar bir çok olay hakkında öngörü şansı veriyor ve daha mutlu yaşamanızın formüllerini sunuyor. Bu haritayı edinmek için profesyonel, gerçekten eğitimli bir astrologdan yardım almak zorundasınız. Ücretsiz bulacağınız doğum haritalarını tek başına yorumlayamazsınız. Birbirinden bağlantısız görünen burç-gezegen kombinasyonlarını veya gezegen-açı ilişkilerini birleştirmeniz ve yorumlamanız neredeyse imkansızdır. Zaten benim diyen astrologların bile pek de başaramadığı bir sanattır bu.

Doğum haritası, hazır bilgisayar programlarıyla bulunur. Elle hesap yapma devri bilgisayarın yaşantımıza girişiyle kayboldu yani Türkiye’de yaklaşık 25-30 yıl önce. Ancak bir bilgisayar programını doğru kullanabilmek için bile iyi derecede astroloji bilgisine ihtiyacınız var. Verileri ne kadar doğru girerseniz sonuç o kadar doğru olur. Ve sonucu anlamak, okumak, yorumlamak için de astrolojinin sembolik dilini bilmeye ihtiyacınız var. İlerleyen derslerde hem sembollerden hem de anlamlarından uzun uzun bahsedeceğim. Şimdilik yıldızname ile doğum haritasının ayrı şeyler olduğunu bilmekle başlayın işe. Yıldızname eski dönemlerde ebced hesabı bilen gerçek hocalar tarafından yorumlanırdı günümüzde birkaç ciddi hoca varsa da çoğu sahtekar ( güya! Medyum), yıldızname yorumladığını iddia eder. Onların yaptıkları işin yıldızname olduğunu söylemek imkansızdır olsa olsa falcılıktır.

Bunların yanısıra DOĞUM HARİTASI; “yıldız haritası” değildir. Yıldız Haritası diye bir astroloji tanımı kabul edilemez. Astroloji mevsimler ve gezegenlerle ilişkili bir bilimdir yıldızlarla işi yoktur. Sabit yıldızlar geleneksel astrolojide kullanılırsa da yıldızlar astrolojinin belirleyici ögesi değildir.

Astroloji dersi alan öğrenciler kısa bir süre sonra yıldızname okuyanla, sahtekar falcıyı, astrologla, kendine astrolog diyen falcıyı ayırt eder hale geliyorlar.

Hepinize mutlu günler dilerim.

SU KARAKUŞ

Uzman Astrolog

İletişim: astrolojikulubu@gmail.com

WhatsApp Hattı: 0 (505) 010 70 59