Azerbaycan’ın Rusya’dan ayrılışı kendi deyimleriyle İlk Müstegillik günü. 18 Ekim 1991 için doğum haritası inceledim. Bir çok devletin olduğu gibi Azerbaycan’ında aslında 2 doğum haritası var. Azerbaycan 29 yaşına giren her insan, her ülke gibi zor bir savaşın, ekonomik darboğazın ve hayatta kalma mücadelesinin içinde huldu kendini. Her Satürn çarpması yaşayanlar gibi yapayalnız da buldu çünkü Dünya kör, sağır, dilsiz oldu adeta.

Yeni Yaşın Kutlu Olsun Azerbaycan

Azerbaycan’ın Rusya’dan ayrılışı kendi deyimleriyle İlk Müstegillik günü. 18 Ekim 1991 için doğum haritası inceledim. Bir çok devletin olduğu gibi Azerbaycan’ında aslında 2 doğum haritası var.

Azerbaycan 29 yaşına giren her insan, her ülke gibi zor bir savaşın, ekonomik darboğazın ve hayatta kalma mücadelesinin içinde huldu kendini. Her Satürn çarpması yaşayanlar gibi yapayalnız da buldu çünkü Dünya kör, sağır, dilsiz oldu adeta.

Güneş burcu Terazi, Ay burcu Kova olan Azerbaycan yenilikçi, özgürlüğüne düşkün, yapılan iyiliğide kötülüğüde unutmayanların ülkesi. Bu korkusuz insanlar gücünü akrep burcunda yoğunlaşan Mars, Merkür ve Plutondan alıyor. Mars-Satürn, Pluton-Jüpiter kareleri acımasızlık, öfke kontrolsüzlüğü, aşırı kontrolcülük gibi zorluklar getirse de, Uranüs, Neptün, Kuzey ay düğümü arasındaki kavuşum oğlak burcuna özgü bir direnç ve sakinlik için yardım ediyor. Burası değişimlerin ve düşleri gerçekleştirmenin ülkesi. Bunun için her zorluğa katlanabilirler.

Bu katlanma halinin Jüpiter’le tetiklenmesi olayları büyüttü ve belli ki transit Mars’ında katılımıyla gerçek bir savaşa dönüştü. Hemen biter mi? 13 Ekim civarında bitebilirdi. Ancak ateşkese utmayan Ermenistan sayesinde uzadı, uzayacak. Yıl sonuna dek bir ileri iki geri şeklinde devam edecektir. Yılbaşı sonrası için savaşın daha kanlı ve daha acımasız boyuta taşınması yüksek ihtimal. Pandemi ve ekonomik krizin savaşa eşlik etmesi de kaçınılmaz. Ve 2021 yılını manevi ve maddi zorluklarla geçirecek olan Azerbaycan bu süreçle olgunlaşacak, daha çalışkan, daha güvenli bir ülke olma yoluna girecek. Dünyaya kendini daha çok kabul ettirmenin, ses getiren faaliyetlerin ülkesi olacak. 2022’nin ikinci yarısından itibaren huzuru, sakinliği ve bereketi deneyimlemeye başlayacak olan Azerbaycan’ı uzun yıllar bir sorunla uğraşırken görmeyeceğiz tam tersine gelişirken, üretirken, Dünyaya açılırken takdirle izleyeceğiz.

Yeni yaşın kutlu olsun Azerbaycan.