Tarot’un Korkulası Gerçekliği

“Tarot yorumunu öyle herkesten alamam” diyordu orta yaşlı, şık ve bakımlı kadın. “Korkarım sonra bakılanlar çıkıyor. Cahil cahil insanlar kötü şeyler söyler o zamanda al başına belayı!”

Doğru söylüyordu. Bakılanların gerçekliği büyük bir tehdit gibi görünse de, yanlış yorumların yarattığı moral bozukluğu daha büyük tehditdi. Ve daha da önemlisi “kendini gerçekleştiren kehanet”di. Yani duyduklarınıza inanıyor ve o korkuyla olmayacak şeyleri kendinize çekiyordunuz.

Oysa tarot eğitiminin son basamağında danışanla aramızdaki ilişkide moral bozukluğu yerine gerçeği tüm çıplaklığıyla evet anlatmak ama son mutlu dönemi görerek anlatmak gerekiyor, bu öğretiliyor. Tarot eğitimi almamış, kendi kendine kartları bir fal aracı sanarak yorumlar uydurmuş kişiler karşısındaki insanı biraz sevdiklerinde moral verir, hiç sevmediklerinde moral bozmaya koşullanırlar. Başlangıçta bunun dozu çok az olsa ve ” daha çok müşteri çekmek adına” iyi yorumlar yapılsa da zamanla ego kazanır ve günde ortalama 50 kişiye “bakım yapan” ( bunun ne demek olduğunu hala anlayamadım sanki el ayak bakımı yapılıyor!) kişi kendi sinir bozukluğunu bir şekilde tedavi etme yolu arar.

Kartlar müthiş bir enerji çekicidir. Yani yorumcunun bir günlük enerjisinin çoğunu kartlar alır. Bilinçaltına yönelmek ve kartları doğru yorumlamak hiç de kolay değildir. Bir yorum sonrasındaki halsizlik, konuşma isteğinin azalması normaldir. Hal böyleyken sıradan bir kafeteryada paranın yarısını kırışan falcının 50 kişinin enerjisiyle bütünleşmesi, bilinçaltına girmesi mümkün olamaz. Hatta onlar tarotun sezgisel bir fal olduğunu sanarak hislerinin kuvvetli olduğunu bastıra bastıra söylerler.

Tarot hislerle bakılan bir fal değil, kadim bir bilinçaltı okuma sanatıdır. 13.Yüzyıldan bu yana tarot kartlarına ait bir tarihçe vardır. Ve o gün bu gündür Tarot kartları araştırmacı grupların çalışmaları ile gelişmiştir. Kafeterya falcılarının çabalarıyla değil!
“Ben bir falcıya gittim tarot baktırdım Su Hanım diyor telefonda genç, heyecanlı kadın. Sevgilim beni 6 aydır aldatıyormuş, hem de bir Akrep kadınıyla. Lütfen bana bir tek kart çekip bunların doğru olmadığını söylermisiniz!”