tarot ogrencisinin ilk dersi

Tarot Öğrencisinin İlk Dersi-1

asktarotTarot eğitimlerimiz devam ediyor. Sınıfın dışında uzaktan eğitim alanlar çoğunlukta. Onlardan biri Kader.

İlk derste kartların öğrencideki çağrışımları önemli. Bu özel bilgeliğe hepimizin katkıları olacak elbette. Ve Kader hanım ilk dersin hayranlıkla okuduğum çağrışımlarını yazmış. Bakış açısı klasik bir fal aracı olarak görmekten ziyade tarotun felsefesini anlamak ve Dünya bilgileriyle pekiştirmek üzerine. Paylaşmak istedim.

Merhaba !

Dün ve bugün kartlara odaklandım.  Mesleğim gereği, misafirlere ülke kültürünü anlatırken ( örneğin halı motifleri , Selçuklu dönemi yapı bezemeleri) sembolizmden yararlanıyoruz. Şamanizm , Ezoterizm  alanlarında minik bilgilerimiz mevcut. Dünya dinlerini de bir parça bilmemiz icap ediyor. Yani kartlara bu çerçeveden bakmayı denedim. Kullanılan renkler ( mavi: sabır, sükunet; beyaz saflık, içtenlik; yeşil verimlilik, doğurganlık, ilkbahar, şifa) , astrolojik semboller ve dini simgeler ışığında. Ama çok karıştı her şey ?
Örneğin Dünya kartında 4 İncil yazarının sembolleri var. İmparatoriçe kartında kalp içinde Venüs işareti. Ay kartı başlı başına bir sanat , ”yengeç” simgelediği burcu ve özelliklerini anımsattı, ”su” bilinçaltını  gösteriyor gibi, köpek ve tilki insanların içindeki iyilik/kötülük gibi ya da ikiyüzlülük, Güneşin içinde ay dişi/erkek -ying/yang gibi.. ”Güneş” kartındaki ”çocuk” geleceği saflığı sembolize ediyor olabilir. Sarı renk koruma, güven rengi .”Kupa kraliçesi” n de Eros elinde balık tutuyor. Eros  Afrodit’in oğlu aşk tanrısı, balık bolluk,bereket..”Kupa2′ de ”yılan” figürü var Hermes’in asası gibi ki Hermes haberci tanrı .Yılan bazı kültürlerde ‘sonsuzluk’ eski Yunan da sağlık tanrısı Asklepyon’un sembolü ..”kılıç” kullanılış şekline göre anlam kazanıyor ”ceza ” mı ”koruma” mı ! ”Kupa” bana dişiliği anımsatıyor ve bağlantılı olarak doğurganlığı, şekli gereği içine alan, kabullenen. ”Tılsım” şeklen parayı anımsattı aynı  zamanda diğer geometrik şekillerden farklı olarak keskinlik yok yani yumuşak ( oturan Buda heykellerinde o yuvarlaklığı görürüz ) ..Bazı kartlarda ”üzüm” sıkça kullanılmış. Üzüm bereket, bolluk olabilir. Kuyruğunu yutan Selemender çok güzel bir ayrıntı; sanırım ”sonsuzluk” demek. Her kartta ayrı bir burç işareti var. Su/toprak/hava/ateş grupları. Kartlara bu bakışımda bu sembolleri gördüm. Parça  parça bilgiler var ama o kadar ?  İyi haftalar dilerim.
Saygı ve sevgiler.
WhatsApp Hattı: 0 (505) 010 70 59