Çocuğunuzun Doğum Haritasında Neler Keşfediliyor?

Çocukların Astrolojide Zor Dönemleri

Yaşantımız boyunca belli yaş dönemleri zorlayıcıdır. Bu durumun kişiden kişiye değiştiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hepimiz çocukken benzeri süreçlerden geçtik. Çocuklarınız hemen hemen aynı dönemlerde benzer şekilde zorlanıyor. Ebeveyne ve öğretmenlere çok iş, çok anlayış ve ilgi düşüyor. Bu makaleyi okurken çocuğunuzu daha iyi anlayacaksınız.

Doğum sırasında Satürn’ün bebeğin yükselen burcunda yerleşmesi zor bir doğum yaşanmasına, kordon dolanmasına, erken doğuma veya ölümle yüzleşmeye sebep olabilir. Ve böyle bir yerleşimde bebek hayat boyu Satürn’ün kontrolü altında olacaktır.

6 yaşında Jüpiter kendisine karşıt açı yaparak çocuk açısından olası tüm şanssızlıkları karşısına çıkarır. Küçüklü, büyüklü kazalar, çocukta abartılı bir tepkiye neden olur. Ağrılar ve acı duygusu artar. Oyuncaklarının kırılması, istediği oyuncağın alınmaması mutsuzluk ve karamsarlık yaratır. İştah azalır. Jüpiter’in doğum anındaki konumuna göre değişen kayıplar, hastalıklar, ruh hali yaşanır. Özellikle sağlık sorunları açısından çocuğun gözetimi, kontrolleri sıklaştırılmalıdır.

6-8 yaşlarında Satürn doğum anına kare yani olumsuz açı yapacak bir konuma geçer. Bu erişkinler için bile zor bir açıdır. Hastalıklar ağır geçer ve okul başarısı düşebilir. Hayat o yaştaki bir çocuğa ağır gelir. Anneden ayrılma ve okuluna alışma sürecinde aynı zamanda disiplinle tanışmak zorundadır. Sıcak yuvasında geçirdiği güvenli günlerin ardından sorumluluk almak ve sayfalarca yazmak zorunda olduğu ödevlerle tanışmak hayattan aldığı keyfi azaltır. Oyunca daha az zaman kalması çocuğun gelişiminde önemli bir aksama, ruh halinde bozulma yaratır. Satürn’ün olumsuz açılarında çocuğa anlayışla ve yumuşaklıkla yaklaşılmalıdır. Bu dönemde açılan yaralar ömür boyunca çocuğu etkileyecektir.

12 yaş Jüpiter kavuşumunun yaşandığı keyifli ve özgüvenin son derece yükseldiği bir dönemdir. Zeka açılır, öğrenme ve yapabilme yeteneği artar. Bir araştırmaya göre zekanın zirve yaptığı yaş 12-13 yaş aralığıdır. Başarı oranı yükselirken, öğretmen-öğrenci, çocuk-arkadaşlar, çocuk-aile arasındaki ilişkilerde de iyileşme görülür. Bu kendini şanslı sayma ve bol bol hediye alma yaşıdır. Çocuğun büyümeye başladığı kabul edilir ve artık ona erişkin gibi davranılmaya başlanır.Kilo alma ve obezite başlangıcı için uygun bir dönemdir bu nedenle yeme-içme program altına alınmalıdır.

14-15 yaşlarında Jüpiter kare ve Satürn karşıt açısı birlikte yaşanır. İntihar eğiliminin en çok olduğu dönemlerden biridir. Ergen artık yaşamın yükünü taşıyamayacağına inanır. Belli edemediği duygular içinde bocalar. Platonik aşk bir erişkine veya öğretmene ya da ünlü bir sanatçıya yönlenebilir. Sağlık sorunları ard arda gelir. Jüpiter karesi çeşitli kazalara ve iyimserliğin yok oluşuna sebep olabilir. Doğum anında Jüpiter’in ve Satürn’ün bulunduğu ev ve konum çocuklukta ve ergenlik döneminde olasılıklar hakkında önemli bilgi verir. Ergenliğin başlangıcı olarak kabul edilen bu yaşlarda anlayış, arkadaşça yaklaşım ve o dönemde hayatın katlanılmaz olduğunu hatırlamak ebeveynin görevi olmalıdır.

Merkür gerilemesi dönemleri: her yıl 3 kez Merkür geriler. Gerileme 3 hafta sürer ve total etkisi 7 haftaya yayılır. Basit bir hesapla çocuk ve ergen yılda 21 hafta boyunca Merkür gerilemesinin olumsuz etkilerine maruz kalır. Merkür gerilemesi algıların düştüğü, hata yapma olasılığının arttığı, zekanın tembelleştiği bir süreci getirir. Yani bu dönemde ders çalışan çocuk için öğrenmek ve anlamak zordur. Yılın neredeyse yarısı boyunca çocukların sınavlarında hata yapılmasına sebep olan etki Merkür gerilemesi sırasında yapılan sınav sorularında da hataları ortaya çıkartmaktadır. Merkür gerileme dönemlerini aile not etmeli ve bu dönemde çocuğun çalışmalarına ekstra yardım edilmelidir. Büyük ve önemli sınavlarda çocuk kadar sınavı hazırlayanlarında hata yapabileceği unutulmamalıdır.

Mars gerilemesi dönemleri: Mars gerilerken hırs uzaklaşır, isteksizlik, hastalık ve tembellik artar. Bu dönemde çocuğunuzu ne kadar zorlarsanız zorlayın sabah uyanması ve bir başkasıyla yarışması çok zor olacaktır. Mars gerileme dönemlerinden mutlaka haberdar olmalısınız ve çocuğunuzun enerjisini idareli kullanmasını sağlamalısınız. Onun isteksizliğinin ilacı ne yazık ki yok. Ona cesaret aşılamalı, istekli çalışmalar yapması için eğlenceli bir ortam sağlamalısınız.

Satürn gerilemesi dönemleri: Satürn astrolojide disiplin ve kurallarla ilişkilendirilmiştir. Gerileme dönemlerinde disiplin azalır ve kurallara uymakta çocuk zorlanır. Bu tam bir bahara havası ve tembellik dönemidir. Çalışma saatlerinin azaltılması çocuk açısından teşvik edici olabilir. Uzun ve zorlayıcı çalışmalara ilgi kaybedilmiştir. Kuralların esnetilmesi, tv. izleme, bilgisayarda oynama saatlerinin uzatılması çocuğun karamsarlık duygusunu azaltacaktır.

Su Karakuş
Uzman Astrolog

İletişim: astrolojikulubu@gmail.com

WhatsApp Hattı: 0 (505) 010 70 59